Сьогодні виповнюється 182 роки з дня народження Д.І. Менделєєва

Юбилей Д.И. Менделеева - 182 года!

Сьогодні, 8 лютого 1834 року народився Дмитро Іванович Менделєєв, чиє життя – це безперервний досвід, новаторство в науці, постійне прагнення присвятити себе служінню суспільству.
Пам’ятник Менделєєву встановлений перед 4 (хімічним) корпусом, а барельєф – на фасаді головного корпусу №1.

Барельеф Менделееву у первого корпуса "КПИ"

Барельєф Менделеєву біля першого корпусу НТУУ “КПІ”

«Такий загальної сукупності знань, яку я бачив у студентів першого випуску Київської Політехніки, не зустрінеш у відомих мені університетах і технологічних інститутах». Ці слова взято з листа, який Д.І.Менделєєв – голова першої екзаменаційної комісії – надіслав у 1903 р. голові уряду Росії С.Ю.Вітте. Висока оцінка, яку видатний учений дав першому випуску КПІ, – предмет гордості усіх київських політехніків. Але ще більшою має бути ця гордість, якщо уявити повною мірою велич того, хто дав таку оцінку

У нас вважалося в деякому сенсі негожим готуватися до іспитів,і, хоча ми багато працювали в звичайний час, протягом іспитів всі ночі безперервно дулися в карти,а на тих, хто готувався до іспитів, дивилися з деякої міри зверхньо»
Д.І. Менделеєв

chemcial build mendД.І.Менделеев перед хімічним корпусом НТУУ “КПІ”

Д.І.Менделєєв був, мабуть, найбільш визнаним у світі російським ученим – він мав понад ста почесних звань, зокрема був почесним членом майже усіх російських та закордонних академій наук і університетів. Дмитро Іванович був обраний доктором Кембриджського, Оксфордського, Единбурзького, Геттінгенського, Прінстонського університетів, членом Лондонського, Единбурзького, Дублінського Королівських товариств, Ірландської королівської академії, Чеської академії наук, словесності і мистецтв, Краківської, Бельгійської академії наук, літератури та образотворчих мистецтв. Він був членом-кореспондентом Паризької, Прусської, Угорської, Болонської, Сербської академій наук; почесним членом Московського, Київського, Казанського, Харківського, Новоросійського, Санкт-Петербурзького, Томського та багатьох інших університетів. Варто додати, що його знаменита праця «Основи хімії» за двадцять років видавалася в Росії вісім разів, а за кордоном її переклади виходили англійською (тричі), німецькою і французькою мовами.

Дмитро Іванович був хіміком, фізиком, технологом, економістом, нафтовиком, геологом, метеорологом, педагогом, повітроплавцем і приладобудівник. Примітно, що у свій час вчений був відомий як “чемоданних справ майстер”, тому що одним з хобі Менделєєва було виготовлення валіз, в чому він також досяг успіху. Однак головним досягненням в житті Дмитра Івановича, який увійшов до скарбниці світової науки, було створення в 1869 році періодичного закону хімічних елементів, яке, стало не тільки одним з найбільших подій в історії хімії 19 століття, але і в даному разі одним з найвидатніших досягнень людської думки минулого тисячоліття.

Професор, який тільки читає курс, а сам не працює в науці і не рухається вперед, – не тільки марний, але прямо шкідливий. Він вселить у початківців мертвотний дух класицизму, схоластики, вб’є їх живе устремління“.
Д. І. Менделеев