Стажування проходило згідно з програмою міжнародних академічних обмінів ERASMUS+. Наша група з ХТФ КПІ (Професор О.О.Андрійко, ст. викладач Л.В.Черниш та доцент М.Є.Пономарьов) повністю виконала дуже інтенсивну програму стажування.
Кожен день ми відвідували 2-3 лекції або заняття наших європейських колег (професорів Ліз Бауман, Марка Копера, Марцелуса Уббінка, Гійса ван дер Мареля, докторів Людо Юрлінка, Кім Бонжер, Віктора Ґюйсберса) для магістрів (переважно) і бакалаврів, мали тривалі і змістовні дискусії з професорами Ліз Бауман, Метью Нотеборном та доктором Сильвестром Бонне щодо основних рис та особливостей вищої освіти у Нідерландах та Лейденському університеті, відвідали кілька дуже цікавих заходів, зокрема: семінар для молодих викладачів «Використання зворотнього зв’язку у ваших курсах», проведений доктором Людо Юрлінком, загальноуніверситетську інформаційну лекцію «Відкриття цього тижня», де нас разом з нашими нідерландськими колегами познайомили з дослідженнями поверхні Юпітера та з дискусією щодо ефективної протидії науковому невігластву у ЗМІ. Нам провели дві ґрунтовні екскурсії по університету та лабораторіях Факультету науки професор Яап Брауер та віце-декан Факультету науки професор Ган де Вінде.
Кожен з нас зробив детальну доповідь про свої наукові здобутки на колоквіумах для магістрантів і аспірантів та викладацького складу. Мене приємно вразила здатність аспірантів Лейденського університету одразу схоплювати суть проблеми та задавати глибокі цікаві питання. Найчарівнішим заходом стала презентація хімічної науки для маленьких школярів (8-9 років), яку разом з красивими демонстраціями дослідів, в т. ч. коливальних реакцій, провела професор Ліз Бауман.
У кінці нашого стажування ми мали розмову з керівниками відділу міжнародної співпраці (International office), де було наголошено на зацікавленості Лейденського університету у співпраці з КПІ, зокрема готовність приймати суттєву кількість студентів – хіміків (до 8 одночасно). Нам було приємно познайомитись з роботою одного з кращих університетів Європи, побачити чудове оснащення їхніх лабораторій, оцінити високий рівень викладання та наукової роботи і представити свої наукові досягнення.
Перший голандський телескоп Хол Факультету наук Навчальна лабораторія органічного синтезу в Лейденському університеті Старий Лейден Нідерланди – маленька країна, густо заселена велосипедами
Дякуємо заміснику декана з міжнародної співпраці Тетяні Іванівні Дуді та доценту нашої кафедри Людмилі Анатоліївні Хрокало за допомогу у оформленні документів, за цінні поради і сприяння.